Navigation

Plan du site
Zones pastorales »

Saint Ann

Parish

(Tobique First Nation)


Founded:
Population:
Families:
1870
1,040
198


DIVINE MERCY PASTORAL UNIT

Members of the Parish Pastoral Team

Fr. Gilbert Doddatto, I.V.D., Moderator
Fr. Curtis Sappier, Assistant-Moderator

Fr. Paul Paradis, I.V.D., Mrs. Anita Andersen, Mr. Stillman Baker,
Mrs. Anne Dickson, Mr. John Lang, Mr. Harold Short-Evans, Mrs. Judy St. Peter,
Pastoral Agents, Mrs. Alvena Goodine, Mrs. Tracy Hamilton, Mrs. Ann McQuade,
Mrs. Doreen Roach and Mrs.Patricia Rossignol

Office

44 Marian Drive, Perth-Andover, NB  E7H 3A7
Tel.: (506) 273-2913
Fax: (506) 273-4177
Cell.: (506) 479-1670
E-Mail:
Website: http://www.divinemercy-nb.ca

P.P.C. Chairperson: Mrs. Marilyn Perley
P.E.A.C. Chairperson: Mrs. Trena Hafke

Parish Bulletins & Documents

Eucharistic Celebration

Sunday: 12:00 Noon

The Maliseet Mission (as it was first called) was a mission of Van Buren, Maine from 1838 to 1850. The first chapel was built in 1853, and was ministered to from Saint-Basile.

Moments in the history of our parish:

  • The church was destroyed by fire on November 10th, 1923.
  • A new church was built; its dedication took place on November 11th, 1925. It then received the name of Saint Ann's Parish.
  • On the occasion of the 50th anniversary of the parish, important renovations were made to the church.
  • On November 9th, 1975 there was a 50th anniversary celebration presided by the Most Reverend Fernand Lacroix, C.J.M., Bishop of Edmundston, followed by a banquet and social activities.
  • From 1924 to 1927, a group of nuns resided there and were involved in parish life: they were the Little Franciscans of Mary.
  • Then, from 1927 to 1985, the Sisters of Charity of Saint John replaced them in the same line of work: liturgy, religious education, visiting the sick, etc...
  • The first baptism took place on December 1st, 1924: John Joseph Sappier.
  • The first marriage took place on May 18, 1925: Gregory Saulis and Alice Tremblay.
  • The first Catholic School was built in 1923.
  • In 1989, the Franciscans left. Since then, there has been no resident pastor in the parish.
  • In 1991, the rectory was demolished.

Noteworthy organisations and events:

  • Arts and crafts building
  • Swimming pool and picnic area along the Tobique
  • "New Cemetary":(Rodney Bear, the first to be buried, August 23, 1974)
  • Royal Canadian Legion (Nov. 11, 1974)
  • Official opening of the Mah-Sos School: November 8, 1975
  • Knights of Columbus: 3rd Degree Council ; 4th Degree Assembly
  • Maliseet Indian Youth Dancers and Chanters
  • Hospital (1924-1948)
  • Post Office: Brother Irenée Roy, O.F.M., assistant postmaster for 11 years, and postmaster for 31 years.
  • A. A. (1974)
  • Al-Anon (1975)
  • Alateen (1975)
  • Labour Day Celebrations
  • Band Newsletter

Priests and Missionairies:

1868-1886: 
1886-1887: 
1887-1903: 
1903-1906: 
1906-1921: 
1921-1989: 
Fr. J. J. O.Leary
Fr. Michael O'Brien
Grand Falls Parish
Eudist Fathers residing at Maliseet
Fr. Frederick Ryan
The Franciscans

Pastors:

1922-1930: 
1922-1936: 
1922-1942: 
1935-1936: 
1940-1957: 
1957-1960: 
1960-1972: 
1972-1989: 


1989-1995: 
1995-1998: 
1998-1999: 
1999-2007: 
2007-2008: 

2008-2010: 
2010-2011: 
2011-....: 


Fr. Alexis Auger, O.F.M.
Fr. Raymond Pennafort, O.F.M., assistant
Fr. Bérard Nobert, O.F.M., assistant
Fr. Samuel Côté, O.F.M., assistant
Fr. Samuel Côté, O.F.M., assistant
Fr. Samuel Côté, O.F.M.
Fr. Gregoire Léger, O.F.M.
Fr. Norman Thibodeau, O.F.M.
Brothers Irenée Roy, Michel Godbout and Grégoire Cormier
were part of the Franciscan team between 1921 and 1989.
Fr. Pierre Thibodeau
Fr. Léo Grégoire, I.V.D.
Fr. Curtis Sappier
Parish Pastoral Team (Fr. Curtis Sappier, Moderator)
Parish Pastoral Team (Fr. Leo Grégoire, I.V.D., Moderator,
Fr. Gilbert Doddatto, I.V.D., Seminarian Andrew Mayer, I.V.D.)
Parish Pastoral Team (Fr. Gilbert Doddatto, I.V.D., Moderator)
Parish Pastoral Team (Fr. Curtis Sappier, Moderator)
Parish Pastoral Team (Fr. Gilbert Doddatto. I.V.D., Moderator and
Fr. Curtis Sappier, Assistant Moderator)

Tobique Band Chiefs (from 1862):

May 1862: 
July 1, 1899: 
July 24, 1911: 
July 30, 1914: 
July 25, 1917: 
Aug. 4, 1920: 
Sep. 4, 1923: 
Aug. 28, 1926: 
Oct. 2, 1929: 
Aug. 15, 1932: 
July 6, 1935: 
Aug. 28, 1938: 
Oct. 24, 1942: 
Aug. 22, 1945: 
Nov. 22, 1948: 
Nov. 22, 1951: 
Nov. 9, 1953: 
Nov. 24, 1955: 
Nov. 14, 1957: 
Nov. 26, 1959: 
Nov. 26, 1961: 
Frank John Francis
Frank I. Francis
Frank Lockwood
Frank Francis
Frank Lockwood
John Solis
Solomon Bear
Charles Saulis
Noel P. Bear
Gabriel Perley
William Saulis
William Saulis
Peter Joseph Bear
William Saulis
William Saulis
William Saulis
Simon Perley
William Saulis
Philip Sappier
Philip Sappier
Raymond Tremblay
Nov. 27, 1963: 
Nov. 29, 1965: 
Nov. 29, 1967: 
Nov. 29, 1969: 
Nov. 29, 1973: 
Nov. 29, 1975: 
Nov. 29, 1977: 
Oct. 16, 1978: 
Nov. 29, 1979: 
Nov. 29, 1981: 
Nov. 29, 1983: 
Nov. 29, 1985: 
Nov. 29, 1987: 
Nov. 29, 1989: 
1991: 
1993: 
1995: 
1997: 
1999: 
2001, 2003: 
Raymond Tremblay
Charles Paul
Dennis Nicholas
Dennis Nicholas
Dennis Nicholas
Dennis Nicholas
Vaughan Nicholas
George Francis
George Francis
George Francis
David Perley
David Perley
David Perley
Stewart Paul
Stewart Paul
Stewart Paul
Edwin Bernard
Edwin Bernard
Patrick Craig Francis
Stewart Paul

More photos:


Inside of church

Altar

Sacred Wheel

Painting of Saint Anne,
Blessed Virgin Mary
and Child Jesus


Tabernacle

Blessed Kateri Tekakwitha

Lectern

Feast of Saint Ann

Bishop François Thibodeau, C.J.M.
with gifts from Saint Ann Parish



Référence : Livre-souvenir à l'occasion du 50e anniversaire de la fondation du diocèse d'Edmundston publié par la Revue de la Société Historique du Madawaska (vol. XXIII, numéros 1, 2, 3 et 4), 1995.

Photo : Jeanne d'Arc Cyr (église/church), contribution (Mgr Thibodeau)